Wybór nazwy w domenie?

Kolejny wybór dotyczy już nazwy w wybranej domenie. Czy wybrać domenę brandową/abstrakcyjną czy może jednak domenę zawierająca słowa/frazy słownikowe, a może krotka domenę 2-3 literowa będąca skrótem od istotnej dla nas nazwy/frazy?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od charakteru biznesu i strony internetowej jaka ma być obecna pod domeną, od przyjętej strategii promocyjno-marketingowej, ale tez od ilości środków jakie na domenę możemy przeznaczyć.

Domeny 2-3 literowe

Domeny 2-3 literowe – zdecydowanie nie należą do domen tanich a to ze względu na ich niewielką ilość. Domen 2-literowych jest bardzo mało, 3-literowych już więcej ale nadal mało. Ilość dostępnych kombinacji rośnie wraz z liczba liter w nazwie stąd domeny 2-literowe będą statystycznie najdroższe, później będą domeny 3-literowe itd. Oczywiście są wyjątkowe przypadki gdy np. domena 4-literowa jest droższa od 3-literowej a 3-literowa jest droższa od 2-literowej, ale statystycznie zależność jest odwrotna. Takie domeny (2-3 literowe) stosuje się zazwyczaj wtedy gdy dany zlepek 2-3 liter jest skrótem od nazwy firmy bądź projektu.

Domeny zawierające słowa/frazy słownikowe

Domeny zawierające słowa/frazy słownikowe – są to domeny także z gatunku tych wartościowych. Ten rodzaj domen i ich przykładowe zastosowania najlepiej omówić na przykładach. Jedna grupę domen słownikowych stanowią domeny produktowe. Każda firma sprzedająca np. opony będzie chciała posiadać prestiżową domenę Opony.pl, a ta jest tylko jedna. Posiadacz takiej domeny automatycznie stawia się przed konkurencją a w świadomości klientów zaczyna się budować połączenie pomiędzy konkretna firma a cała branżą/produktem. Innym przykładami prestiżowych domen produktowych są np. nawozy.pl, kawy.pl, maszynyrolnicze.pl, traktory.pl i wiele, wiele innych. Dobra domena produktowa zawiera najczęściej frazę w liczbie mnogiej. Domeny w liczbie pojedynczej są także wartościowe ale ich zastosowanie jest często odmienne. Przykładowo domena piaskownice.pl będzie pasować idealnie dla sprzedającego/produkującego piaskownice, podczas gdy domena piaskownica może być ciekawym rozwiązaniem dla sklepu da dzieci oferującego różnorakie produkty przeznaczone dla dzieci. Podobnie może być z kompletem domen karuzele.pl i karuzela.pl. Innymi przykładami domen zawierającymi nazwy słownikowe mogą być np. takie domeny jak lekarze.pl/lekarz.pl (idealne pod bazę lekarzy), auto.pl/auta.pl (idealne pod bazę ogłoszeń motoryzacyjnych bądź portal informacyjny z branży auto-moto).

Domeny zawierające nazwę abstrakcyjną

Domeny zawierające nazwę abstrakcyjną – to dobre rozwiązanie dla kogoś kto chce rozwijać swoja unikalna markę/brand. Zazwyczaj jest to także rozwiązanie sporo tańsze w porównaniu do domen zawierających frazy słownikowe. Oczywiście także tutaj rozpiętość cenowa może być duża i istnieją domeny drogie i tanie. Po jednej stronie spektrum będą domeny bardzo abstrakcyjne, najczęściej długie, skomplikowane w swej nazwie, czasami trudne do powtórzenia i zapisania (np. Caravellis.pl). Takie domeny mogą być nawet, i często są, wolne do rejestracji. A wtedy koszt takiej domeny to kilkanaście PLN netto. Po drugiej stronie spektrum są nazwy krótkie (4-5 literowe) najczęściej łatwo zapamiętywalne, odporne na pomyłki. Przykładem takiej domeny może być TIKO.PL a z istniejących marek, powszechnie znanych np. LEGO.PL.

Domeny z prefiksami i przyrostkami w nazwie domeny

Ograniczona ilość dobrych domen, szczególnie tych zawierających słowa/frazy słownikowe spowodowały, ze popularne stało się dodawanie prefiksów i przyrostków w nazwach. Najbardziej popularnymi są następujące prefiksy: e, e-, i, i-, m, m- oraz przyrostki: 24, 24h, 247, 365. Takie domeny, szczególnie zawierające najbardziej popularne nazwy także potrafią być bardzo pożądane i wartościowe.

Podsumowując, wybór domeny z nazwą/frazą słownikową zazwyczaj wiąże się z większym kosztem początkowym, ale później można zaoszczędzić środków na promocji/reklamie gdyż domena sama, przez swoja nazwę, wykonuje pewna pracę i łatwiej dociera się do świadomości użytkowników/klientów.

Wybór domeny brandowej na pewno będzie sporo tańszy i ma ten dodatkowy plus, że od początku budujemy swoja własną unikalną markę, jednak koszty promocji i reklamy mogą być wyższe aby uzyskać ten sam efekt. Dużo więcej środków i czasu potrzeba aby klienci zaczęli kojarzyć dana abstrakcyjna nazwę z dana branżą/produktem. Przykładem może być nazwa Tchibo, która w Polsce kojarzy się przede wszystkim z kawą.

Jeżeli nadal nie jesteś pewna/pewien w jakim kierunku pójść – skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twój konkretny przypadek/sytuację i doradzimy w wyborze scenariusza i później w wyborze najlepszej dla Ciebie domeny internetowej.