Dlaczego wybór dobrej domeny internetowej ma znaczenie?

Domeny internetowe są często nazywane nieruchomościami XXI wieku. Jednak lepszym chyba porównaniem jest, że domeny są jak działki, na których można postawić nieruchomości (tutaj portale/serwisy/sklepy internetowe). Dobra domena jest jak działka w dobrej lokalizacji. Oczywiście domena internetowa to nie wszystko i sama pracy nie wykona, ale na pewno ją może bardzo ułatwić. Najlepszym scenariuszem jest gdy spotyka się dobry pomysł na biznes, z dobrze wykonaną stroną internetową postawiony na dobrej domenie internetowej. Odpowiednie zagospodarowanie dobrej domeny powoduje szybki zwrot wydanych środków w postaci nowych kontrahentów.

Ważnym aspektem jest unikalność domen. Nie ma dwóch identycznych domen, co czyni te najlepsze bardzo wartościowymi. Można sobie wyobrazić podobne działki fizyczne w podobnej lokalizacji. Domen jednak dwóch jednakowych nie ma. I nie będzie.

Na to czy domena jest dobra czy nie ma wpływ kilka czynników, między innymi: rozszerzenie domeny, popularność słów w nazwie, ilość słów w nazwie, sumaryczna ilość znaków w nazwie, znaczenie lub brak znaczenia ciągu znaków w nazwie, obecność znaków diakrytycznych, obecność myślników, itd.. Prostota adresu internetowego (krotka, konkretna fraza/nazwa) ma wpływ na jej potencjał marketingowy. Po pierwsze, osoba mająca styczność z dobra domena z łatwością utrwala ją w pamięci. Dodatkowo, konkretne, esencjonalne nazwy maja tez wpływ na wyższą efektywność pozycjonowania, dzięki czemu ich posiadanie przekłada się na sprawność promocji.

Aspekt czysto inwestycyjny domen internetowych tez ma duże znaczenie. Dobra domena internetowa raczej nigdy nie straci na wartości. Prawie na pewno jej wartość z czasem wzrośnie. A to dlatego ze internet się rozrasta. Coraz więcej osób/firm przenosi swoje biznesy do świata internetu (co pandemia COVID jedynie drastycznie przyspieszyła). A co za tym idzie, popyt na dobre domeny jest coraz większy. Dobrych domen jednak nie przybywa. Ich cena musi zatem rosnąć. Dlatego, nawet jeżeli kiedyś okaże się, że domena nie jest Ci już potrzebna, to możesz ją (zapewne z sensownym zyskiem) sprzedać. Podsumowując, (dobra) domena internetowa, to dobra inwestycja kapitału.